MÜSİAD Enerji Sektörü Kurulu “Enerjide Dijitalleşme”

30 Mart 2018 tarihinde MÜSİAD genel merkezinde MÜSİAD Enerji Sektörü Kurulu, “Enerjide Dijitalleşme” paneli gerçekleştirildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar yardımcısı Alparslan Bayraktar, GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, ELDER Başkanı Serhat Çeçen, GÜNDER Başkanı Kutay Kaleli panelde enerjide dijitalleşme konusunda önemli mesajları sektör paydaşları ile paylaştı.

GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan paneldeki konuşmasında sektörde dijitalleşme yolundaki yatırımların %10 artarak %25 seviyelerine ulaşacağını belirtti. Arslan, “Türkiye’nin 6 ilinde olan doğal gazı şu an 78 ile çıkarttık. Sadece bu yıl yapılan yatırım 14.000 kilometre civarında bu seviyeyi dünyada yakalayabilecek bir ülke olduğunu sanmıyorum. BOTAŞ’ın bütün boru hatları toplamı 13.000 kilometre civarında. Dijitalleşme yapılmazsa bu yatırımlar yapılamazdı. Temeli endüstriyel devrimle gelen bir dijitalleşme içindeyiz.  24 saat kesintisiz enerjiyi sağlayabilmek çok önemli ve bunu yapabilmek için ciddi altyapı ihtiyacımız var. Dijital yatırımlar önümüzdeki dönemde yüzde 10 daha artacağını görüyoruz. Yüzde 15’lerde olan dijital yatırım yüzde 25’lere çıkacak” ifadeleriyle Türkiye dağıtım sektöründeki değişim sürecine değindi.

Yaşar Arslan, sektördeki dijitalleşmeden beklentinin hizmet kalitesini daha da arttırması olduğunu belirtirken tedarikçi değiştirme sürelerinin kısalması, müşteri ile olan iletişimin kolaylaştırılması, dağıtım şirketleri tarafından sözleşmesiz kullanım önerilmesi, müşterilere alternatif yan hizmet sunumu, dağıtık enerji yönetimi gibi dijital dünyada önemli konuların mevcut olduğunu söyledi. Bunlara ek olarak kesintisiz hizmet verilmesi için kesintisiz haberleşme sağlanması gerektiğini belirtti.