GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan İTÜ Öğrencilerine Hidrojen ile Yenilenebilir Doğal Gaz Üretimi Projesini Anlattı

Türkiye, yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen hidrojenin doğal gazla harmanlanmasından elde edilen kompozit gazın kullanımına hazırlanırken, GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan İTÜ öğrencilerine, Yenilenebilir Doğal Gaz
Üretimi projesini anlattı ve Türkiye doğal gaz sektörünü değerlendirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) gözetimiyle, GAZBİR-GAZMER bünyesinde, Yıldız Teknik Üniversitesi iş birliğiyle geliştirilen Yenilenebilir Doğal Gaz Üretimi projesi çalışmaları hızla devam ederken; kendisi de İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) eski bir mezunu olan Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Başkanı Yaşar Arslan, İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu’nun ‘Yakıt Kimyası ve Teknolojisi’ dersine konuk olarak Türkiye Doğal Gaz Dağıtım Sektörü ve Konya’daki Ar-Ge Merkezinde yürütülmekte olan karbonsuzlaştırma projesi yol haritasını öğrencilerle paylaştı.

Kendisi de İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) eski bir mezunu olan GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, online ortamda konuk olduğu Yakıt Kimyası ve Teknolojisi dersinde, Türkiye doğal gaz dağıtım sektörünün son yıllardaki gelişimi ile Türkiye’nin karbonsuzlaştırma yol haritasını katılımcılarla paylaştı.

Arslan, öğrencilerle buluşmasında “Dünya’nın en büyük 15’inci, Avrupa’nın en büyük 4’üncü doğal gaz piyasasına sahip Türkiye’nin 157 bin kilometreyi aşkın genç ve modern şebekesi ile özellikle doğal gaz dağıtım piyasasının henüz gelişim sürecinde olan Doğu ve Güney Doğu Avrupa ülkelerine örnek teşkil ettiğini, özellikle son 10 yıllık dönemde her yıl %6-7 büyüyen dağıtım şebekesinin önümüzdeki dönemde yenilenebilir kaynakların taşınmasında da etkin bir rol oynayacağını dile getirdi.

Yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak elde edilen hidrojenin doğal gazla harmanlanmasıyla elde edilen kompozit karışım sayesinde arz güvenliği ve enerji verimliliğinin sağlanarak dışa bağımlılığın azaltılması ve karbon salınımını düşürecek olan sürecin başlatılması hedefleniyor.

Yaklaşık 10 ay gibi kısa bir sürede ilk testlerin başladığını katılımcılarla paylaşan Arslan “İlk testlerde ortalama %5 ile %20 arasında hidrojen %95 ila %80’e kadar doğal gaz ile karıştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre hidrojen ile doğal gazın karıştırılarak nihai tüketicilere ulaştırılması hedeflenmektedir. İlerleyen yıllarda hidrojenin mevcut doğal gaz dağıtım şebekesi ile orta-uzun mesafelere daha verimli ve daha az maliyetle taşınabilmesinin önünün açılacaktır” ifadelerini kullandı.

Proje kapsamında hayata geçirilmesi planlanan Doğal Gaz Hidrojen Üssü’nde güneş ve rüzgâr kaynaklı yenilenebilir enerji yöntemleriyle elektrik üretilmesi, üretilen bu elektrikten suyun elektrolizi yöntemiyle hidrojen ve oksijen elde edilmesi, depolanması, üretilen hidrojenin doğal gaz hattına enjekte edilmesi ve sonrasında belirlenecek pilot bölgelerde uygulanarak meskenler de dahil olmak üzere kullanılması hedefleniyor.

“Hidrojen sadece karbondan arındırma vasıtası olmakla kalmayıp, enerji tedarikinin fazla olduğu zamanlarda yenilenebilir enerjiyi depolama ve aktarım aracı olarak da kullanılabiliyor. Hidrojenin doğal gaz ağlarına enjekte edilmesi, sera gazı emisyonlarını azaltmasının yanında nihai kullanıcılara enerji talebini karşılarken daha çevreci alternatifler de sunacak” ifadesine yer verdi.

Daha Temiz Bir Gelecek İçin Karbonsuzlaştırma Vizyonu Şart

Doğal gaz ile özellikle son yıllarda Türkiye genelinde hava kalitesinin arttığının altını çizen Arslan, “Önümüzdeki dönemde Paris İklim Anlaşması ve Yeşil Mutabakat gereği Avrupa Birliği üye ülkelerinin 2030 ve 2050 yılı politikalarına göre fosil yakıtların enerji sepetindeki yerinin azaltılması ve değişen tedarik dinamikleri nedeniyle hidrojenin kritik bir öneme sahip olacağını düşünüyorum. Temiz Enerji Merkezinde başlatılan hidrojen projesinin Türkiye’nin karbonsuzlaştırma politikasına öncülük ederek, hem sera gazı hem de diğer zehirli gazların emisyon değerini sıfıra indireceğini düşünüyoruz” dedi.