GAZBİR Başkanlığı’na yeniden Yaşar Arslan Seçildi

Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği'nin (GAZBİR) Başkanlığı’na yeniden AKSA Doğal Gaz A.Ş. CEO’su Yaşar Arslan seçildi.

Türkiye Doğal Gaz Dağıtım Sektörünün çatı kuruluşu olan Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR); 17 Mayıs Salı günü Ankara’da yapılan 9. Olağan Genel Kurulu’nda Başkanlık seçiminin ardından yeni Yönetim Kurulu görev dağılımı yapıldı.

Doğal Gaz Dağıtım şirketlerinin yüksek katılımıyla gerçekleşen Genel Kurul’da sektörün ve dağıtım şirketlerinin sorunları değerlendirildi. Geçtiğimiz faaliyet dönemindeki çalışmalar ve yürütülen projeler GAZBİR Genel Müdürü Musa Cem Önal tarafından haziruna aktarılırken, GAZBİR'in piyasadaki belirleyici rolünün devamı ve yeni projelerine ilişkin detaylar sunuldu.

Aksa Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı(CEO) Yaşar Arslan'ın yeniden Başkanlığa seçildiği Genel Kurulun ardından gerçekleştirilen Yönetim Kurulu Toplantısında yeni görev dağılımı belirlendi.

GAZBİR Yönetim Kurulu 1 Başkan ve 10 üyeden oluşuyor. Başkan Yardımcılıklarına; Başkentgaz İcra Kurulu Başkanı Emre Torun, ENERYA Denizli Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. adına Ali İhsan Sılkım, ARSAN Grup Genel Direktörü Yaşar Çıkış, KOLİN Enerji Yatırımları Genel Müdürü Cüneyt Karaca, SOCAR Türkiye Doğal Gaz İş Birimi Başkanı Fuad İbrahimov, Genel Sekreterliğe ZORLU Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Fuat Celepçi, Muhasip üyelik görevine POLGAZ Polatlı Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Uğur Belovacıklı , Yönetim Kurulu üyeliklerine ise; İGDAŞ Genel Müdürü Mithat Bülent Özmen, Doğugaz Bitlis-Bingöl-Muş Doğal Gaz Dağıtım A.Ş.  Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Babaoğlu ve Palmet Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Tamer Sönmez seçildi.

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri ise Aksa Şanlıurfa Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. Alper Konyalı, Diyarbakır Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. Ömer Faruk Nasıroğlu, Kars Ardahan Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. Kubilay Kalemci, Kayseri Doğal Gaz Dağıtım Pazarlama Ticaret A.Ş. Ertan Yıldız, Torosgaz Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. Abdurrahman Atabey, Aksa Mustafakemalpaşa Susurluk Karacabey Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. Rıza Aktepe, Arsan Maraş Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. Seçkin Soysal, Aksa Van Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. Sertaç Uraz, Kırgaz Doğal Gaz Dağıtım Pazarlama ve Ticaret A.Ş. Selçuk Aksakaloğlu, Aksa Ağrı Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. Şinasi Gölbaşı ve Palen Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. Ahmet Şimşek oldu.

GAZBİR Denetim Kurulu’na ise Aksa Doğalgaz Tarifeler ve Planlama Direktörü Seçkin Odabaşı, ARSAN Grup Operasyonlar ve Bakım Direktörü Abdülkelam Türker ve ESGAZ Genel Müdürü Bülent Cantürk seçildi. Denetim Kurulu Yedek Üyelerine ise Aksa Balıkesir Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. İşletme Müdürü Ferhat Öztürk, Enerya Antalya Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. Kadir Pekdaş ve Aksa Bandırma Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. Serdar Delibalta seçildi.

 

GAZBİR Başkanı Arslan: Doğal Gaz Dağıtım Sektörü Büyümeye Devam Edecek

GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, yaptığı açıklamada doğal gaz dağıtım sektörünün çatı kuruluşu niteliğindeki GAZBİR'in kuruluşundan bu yana doğal gaz piyasasının hukuki ve fiili alt yapısının hazırlanmasında aktif rol aldığını, doğal gazın yaygınlaşmasına önemli katkılar yapmış güçlü bir aktör olduğunu belirtti.

“Doğal gaz dağıtım sektörünün özellikle son 16 yılda kat ettiği mesafe enerji sektörünün diğer paydaşları açısından örnek niteliğindedir. Özveriyle yapılan yatırımlar sayesinde bugün 81 il ve 645 yerleşim yerinde 18,5 milyondan fazla abone, 57,1 milyona yakın vatandaşımız doğal gaz konforuna kavuştu. Bu ülkemiz nüfusunun %67’si doğal gazı kullanıyor anlamına geliyor. Doğal gaz alt yapımız nüfusun %81’ine ulaşmış durumda.

2002 yılından itibaren her yıl büyüyen doğal gaz dağıtım sektörü üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmektedir. Bu vesileyle tamamına yakını özel sektör iştiraki olan sektörümüze olan güven ve destekleri için GAZBİR Yönetim Kurulu ve Sektörümüz adına teşekkür etmek isterim.

Geçtiğimiz 19 yılda yakalanan başarının altında geleceğe dönük model anlayışı ve güvenli doğal gaz işletmeciliğinden ödün verilmemiş olması yatıyor. Büyüyen sektör; büyüyen şebeke alt yapısı, büyüyen kullanıcı sayısı, büyüyen faaliyet alanı anlamına geliyor.

Önümüzdeki yıllarda büyüyen şebeke yenileme ihtiyacı, artan müşteri memnuniyeti kriterleri ve yine artan işletme yeterlilik ihtiyaçları ile karşı karşıya olacağız. Bunun için sektörümüzün gelecekteki koşullara uygun olarak yapılanması büyük önem arz ediyor. GAZBİR önümüzdeki süreçte bu bilinçle çalışmalarını yeni şartlara uygun olarak geliştirecek.”