Yaşar ARSLAN

1959 Çankırı/Ilgaz doğumlu olan Yaşar ARSLAN, Haydarpaşa Lisesinde parasız yatılı olarak 6 yıl okudu ve İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji fakültesinden 1982 yılı başında mezun oldu.

Çalışma hayatına 1982 yılında Krom Çelik Fabrikasında İşletme Mühendisi olarak başlayan ARSLAN, Yedek Subaylık döneminde Kara Harp Okulu Makine Grubunda Öğretim görevlisi olarak Malzeme, NDT, Kaynak Teknolojisi konularında çalışmalar yaptı.

 

Yaşar ARSLAN daha sonra; 1985’te EMAŞ A.Ş.’de 3 yıl İşletme Şefi, 1987’de SUUDI ARABISTAN AL- FAHD EST Şirketinde sırasıyla, Şantiye Şefi, İşletme Müdürü pozisyonlarında 5 yıl süreyle başarılı çalışmalar yaptı. İGDAŞ’ da Proje Uzmanlığı, Yapım Kontrol Müdürlüğü ve Ar-Ge Müdürlüğü görevlerinde yer alarak, İstanbul Doğal Gaz Projesi’nde 5 yıl süre ile çalıştı. 1996 yılı başında Vinsan’da Proje Müdürlüğü görevine başlayan ARSLAN, burada Fransız Şirketler SAE, SOFREGAZ ve GAZ DE FRANCE ile İzmit Şehri Doğal Gaz Projesi, Alman LURGI ile İzmit Çevre Entegre Projesi (Atık Su Arıtma, Çöp Depolama, Katı Atıklardan Enerji Üretimi), Fransız DEGREMONT ile Marmaris Çevre Entegre Projesini (İçme Suyu Barajı, İsale Hatları, İçme Suyu Arıtma Tesisi, Katı Atık Depolama, Atık Su Arıtma, Atık Su Terfi İstasyonu, Atık Su Boru Hatları) yürüttü. 2003 yılında Yapısal Ltd.’de Koordinatörlük göreviyle Erzurum İçme Suyu Projesi, Çorlu Arıtma ve Doğal Gaz Projeleri görevlerinde de bulunduktan sonra, 2004 yılında Anadolu Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. (ADAŞ)’de Genel Koordinatör ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı görevi ile çalışmaya başladı. Daha sonra 2010 yılında Aksa Doğal Gaz Dağıtım ve Ticaret Grup Başkanlığı’ na getirildi. Halen Kazancı Holding bünyesinde faaliyet gösteren 20 Doğal Gaz Dağıtım, 2 Elektrik Dağıtım, 2 Doğal Gaz Toptan, CNG ve LNG Şirketleri’ nde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO olarak görevini yürütmektedir.

 

Yürüttüğü tüm görevler sürecinde, Endüstriyel Gaz Kullanımı ve Montaj Prensipleri ve Doğal Gaz Şirketleri İçin Operasyon Eğitimi, Sevkiyat ve Kontrol Yönetimi, Sözleşme Yönetimi, Fizibilite, Ölçüm Teknolojisi, İleri Tekniklerle İşletme, Kalite Kontrol, Çelik Borularda Korozyon, Yaşlanma ve Kükürdün Etkisi, Canlı Bağlantı eğitimleri (Fransa Gas De France Training Center Lyon-Almanya-İtalya-Hollanda ve İngiltere’deki değişik kuruluşlar) konuları da dahil olmak üzere, çalışma konusu ile ilgili çeşitli eğitim ve sertifika programlarına katılmıştır. Yurtiçi ve yurtdışı 60 üzerinde şehir için Doğal Gaz Dağıtım etüd ve fizibilite çalışmasında bulunmuştur. Doğal Gaz sektörü ile ilgili yayımlanmış birçok makalesi mevcuttur. GAZBİR kurucuları arasında bulunmuş ve 3 dönem Genel Sekreterlik görevi yürütmüştür. Halen GAZBİR Yönetim Kurulu Başkanı ve Elder İcra Kurulu üyesidir.